Porady

Wybieramy okno dachowe do łazienki

W ramach efektywnego gospodarowania przestrzenią w budynkach coraz częściej decydujemy się na zaadaptowanie poddasza do celów użytkowych. Nierzadko jest to w praktyce samodzielne piętro, w którym aranżujemy kuchnię, sypialnię czy łazienkę. Obecność dachu sprawia, że decydujemy się na montaż okien dachowych, aby odpowiednio doświetlić wnętrze. W tym miejscu pojawia się pytanie: jakie okno dachowe do łazienki powinniśmy wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji?

Okno dachowe do łazienki – plastikowe czy drewniane?

Podstawowym zagrożeniem w łazience jest oczywiście wilgoć, która utrzymuje się w wyniku kąpieli, suszenia ubrań i innych działań. To dlatego najczęściej zastanawiamy się, czy okna do łazienki na poddaszu powinny być drewniane, czy wykonane z PVC. Najczęściej rekomendowanym rozwiązaniem są okna dachowe PVC. Dlaczego? Polichlorek winylu, użyty do stworzenia ram okiennych, to materiał, który praktycznie nie zmienia swoich właściwości w kontakcie z wodą. W związku z tym okno dachowe do łazienki wykonane z PVC nie wymaga żadnej konserwacji. Sprawdź okna tego typu dostępne w Dakea.

Okna drewniane natomiast, dzięki pozyskiwaniu surowca ze zrównoważonych szkółek leśnych oraz odpowiednio przeprowadzonym procesie suszenia i impregnacji, również można stosować w łazience. Jednak ze względu na podwyższoną wilgotność w tym pomieszczeniu konieczna jest częstsza pielęgnacja takiego okna. Dzięki temu mamy pewność, że obecność wilgoci nie wpłynie na kondycję okna w perspektywie kilkunastu lat. Reasumując, okno dachowe do łazienki może być drewniane (takie jak Better Energy), ale jeśli cenimy sobie wygodę, to lepszym rozwiązaniem będą okna PVC.

Wentylacja

Nadmiar wilgoci w łazience to częsty problem, który powinna rozwiązać odpowiednia wentylacja. Dlatego wybrane okno dachowe do łazienki musi być wyposażone w nawiewnik, który ułatwia swobodny przepływ powietrza między pomieszczeniem a otoczeniem.

Jakie okna wybrać? 2- czy 3- szybowe?

Łazienka nie powinna być pomieszczeniem, które szybko się wychładza czy nagrzewa z powodu temperatury panującej na zewnątrz. To, jakie okno wybierzemy, zależy od naszych preferencji. Należy przy tym pamiętać, że od 2021 minimalna wartość Uw okien w pomieszczeniach użytkowych na poddaszu będzie wynosić 1,1 W/m2K. Taki współczynnik przenikania ciepła gwarantuje, że w łazience będzie utrzymywać się pożądana temperatura – zarówno podczas gorących miesięcy, jak i w czasie sezonu grzewczego.

Poza liczbą szyb w oknie warto zastanowić się nad zewnętrzną powłoką. Jeśli rezygnujemy z wygodnego dostępu do okna, to dobrym rozwiązaniem jest wybór okna dachowego do łazienki z tytanową powłoką, czyli taką, którą pokryte są okna Ultima Energy PVC. Powłoka tytanowa sprawia, że powierzchnia szyby ulega samooczyszczeniu w trakcie deszczu. Nie osiada na niej brud w sposób, który będzie wymagał ręcznego mycia.

Gdzie montować okno dachowe w łazience?

Podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń, tak i w łazience usytuowanie okien ma znaczenie. Nie powinniśmy planować okna dachowego do łazienki bezpośrednio nad wanną lub prysznicem, ponieważ na oknie będzie się często skraplać wilgoć, czego lepiej unikać – szczególnie, gdy postawiliśmy na drewniane okna dachowe.

Ponadto okno powinno znajdować się w takim miejscu, które umożliwi nam swobodny dostęp. Początkowo możemy o tym nie pomyśleć, ale szybko sobie przypomnimy, gdy nie będziemy w stanie otworzyć okna i porządnie przewietrzyć łazienki.

Akcesoria do okna dachowego do łazienki

Okno to nie wszystko – możemy je jeszcze doposażyć, aby podwyższyć komfort użytkowania z łazienki. Jeśli nasze okno dachowe zostało zamontowane w trudno dostępnym miejscu, możemy dokupić elektryczny otwieracz. Dzięki niemu będziemy mogli otwierać okno za pomocą pilota, bez potrzeby sięgania do klamki.

Niekoniecznie musi nam w tym pomieszczeniu zależeć na przyciemnianiu pomieszczenia. Czasem jednak chcemy więcej prywatności. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie markiza zewnętrzna, która przepuszcza światło dzienne, ale jednocześnie chroni pomieszczenie przed ciepłem i ciekawskimi spojrzeniami.

Powiązane artykuły

Porady rozmieszczenie okien dachowych

Jak funkcjonalnie zaplanować rozmieszczenie okien dachowych na poddaszu?

Dzięki szerokiej ofercie okien połaciowych stworzenie przytulnego i jasnego poddasza nie jest już trudne, s... czytaj więcej

Porady okna dachowa plastikowe czy drewniane

Okna dachowe - plastikowe czy drewniane?

Każdy, kto w projekcie stawianego budynku uwzględnia okna w połaci dachowej, prędzej lub później stanie prz... czytaj więcej

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.