Realizacje

Renowacja dachu historycznego budynku

Historia budynku

Powstałe w latach 1923-24 Wolskie Pięciochatki są kompleksem pięciu domów, który od początku istnienia był własnością Polskich Kolei Państwowych. Osiedle zaprojektowane przez Aleksandra Ranieckiego zostało niedawno dodane do rejestru przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Doceniono ich zachowane wartości artystyczne, historyczne i naukowe. Od początku istnienia, czyli niemal od stu lat, Pięciochatki służyły rodzinom kolejarzy z warszawskiej Woli. W 2017 pożar strawił dach jednego z zabytkowych budynków, co wywołało niemałe zainteresowanie grup związanych z architekturą historyczną Warszawy. W 2018 roku podjęto się renowacji budynku i odbudowy dachu, co rozpocznie proces rewitalizację osiedla, które ma dzięki temu wrócić do dawnej świetności.

Wykonanie dachu

Do tego zadania wybrano lokalną firmę ABC Dachy z Wołomina, która oferuje kompleksowe usługi w zakresie wykonawstwa pokryć dachowych, napraw dachów oraz docieplania poddaszy. Firma działa na rynku od 1999 roku, co daje im aż 19 lat doświadczenia w wykonywaniu nawet najbardziej wymagających i nietypowych zleceń. W zeszłym roku, gdy firmę zasilały 4 ekipy dekarskie wykonano ich aż 85, w tym roku ABC Dachy pomniejszone o dwie ekipy wykonały około 40 zleceń – źródłem większości z nich były polecenia. Przy okazji tej inwestycji, wybór był związany z czymś zupełnie innym…Pan Mariusz Dźwigała, właściciel ABC Dachy jest aktywnym członkiem grupy Sztuka rzemiosła blacharskiego na Facebooku i to właśnie tam znalazł go wykonawca, którego przekonały realizacje ekipy umieszczone na portalu.

Materiały wykorzystane w projekcie

Dach został pokryty metodą na klik. Wybrano panele dachowe Pruszyński w kolorze grafitowym (7024). W konstrukcji nie zamontowano membran, pokryto ją papą wierzchniego krycia Icopal, następnie zainstalowano okna połaciowe firmy Dakea oraz rynny Niagara od firmy Pruszyński. Wszystkie materiały zostały zakupione w hurtowni ABC Dachy Bis, prowadzoną przez żonę podwykonawcy, a wpływ na wybór miał inwestor, który podał wytyczne dotyczące ich wymiarów.

Konstrukcja dachu

Dach ma powierzchnię 624 m2 i odzwierciedla kształt sprzed jego zniszczenia. Zdecydowano się jednak na zmianę kąta nachylenia do 49 stopni, co zwiększa powierzchnię użytkową poddasza. Konstrukcja jest prosta, dwuspadowa z dwiema wciętymi lukarnami (budynek ma kształt krzyża). Do jego wykonania zużyto 24m3 kantówek. Wentylacja ocieplenia jest zapewniona dzięki przerwie między wełną i deskowaniem (zapobiega to gniciu więźby dachowej).Natomiast przestrzeń dylatacyjna wytworzona pod blachą, między kontr łatą i łatą umożliwia stałą cyrkulację powietrza i wentylację przestrzeni pod panelami dachowymi.

Przebieg prac

Renowację rozpoczęto 28 lipca Budowę nowego dachu zaczęto od więźby, następnym krokiem było deskowanie i papowanie. Po nałożeniu kontr łat i łat wymaganych pod pokryciem zamontowano oblachowanie i okna połaciowe Dakea Better Safe. Na koniec wykonano obróbki końcowe, tj. gąsiory oraz system komunikacji dachowej. Szczelność połączenia między dachem a oknami dachowymi zapewniono dzięki łatwym w montażu kołnierzom do blachy na klik (KSS).

Wybór okien na poddasze

szczelność, oszczędzając jednocześnie czas ekipy dekarskiej, co jest szczególnie ważne w przypadku dużych projektów. Dzięki aranżacji poddasza, budynek zyska dodatkową przestrzeń, która pomieści nowych lokatorów. Wysoka konstrukcja dachu sprawia, że miejsce, doświetlone odpowiednią ilością okien dachowych stanowi doskonalą przestrzeń mieszkalną, a ciemne pomieszczenia, właściwe dla kamienic, stają się idealnym miejscem dla rodzin.

Powiązane artykuły

Realizacje

Pierwszy montaż kołnierza do dachówek płaskich zakładkowych (KFT)

Pierwszy, profesjonalny montaż okna dachowego z nowym kołnierza do dachówek płaskich zakładkowych KFT w dac... czytaj więcej

Realizacje

Pokrycie dachowe na budynku użytkowym, Niepołomice

Doświetlenie pomieszczeń i usprawnienie przepływu powietrza to podstawowe powody, dla których właściciele d... czytaj więcej

Realizacje

Dach akademika szkoły policji w Pile

Ogromny dwuspadowy dach z karpiówki pokrywa poddasze, które będzie wykorzystywane do celów mieszkalnych, dl... czytaj więcej

Dołącz do naszego newslettera!

Zostaw nam swojego maila i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i ciekawymi inicjatywami!