Dumny Dekarz

Modele biznesowe przedsiębiorstw dekarskich

Model biznesowy to w skrócie sposób, w jaki firma tworzy, dostarcza i pozyskuje wartość dla swoich klientów. Stanowi on podstawę strategii firmy i określa czynniki generujące przychody i osiąganie zysku. W przypadku małych firm, jakimi w większości są przedsiębiorstwa dekarskie, bardzo często model biznesu jest odzwierciedleniem wartości samego właściciela, będącego jednocześnie liderem firmy. To jego decyzje kształtują ofertę, stoją za wszystkimi realizacjami, ustanawiają relacje z ekipą oraz z inwestorami. Komplet tych czynników tworzy jednocześnie kulturę przedsiębiorstwa, jego atmosferę, komunikację wewnętrzną i zewnętrzną. Poniżej przedstawiamy różne modele biznesowe przedsiębiorstw dekarskich.

Oferta szyta na miarę

Jednym z najważniejszych elementów składowych modelu biznesowego jest oferta firmy oraz związany z nią bezpośrednio sposób segmentacji klientów. Oczywiście, każdy dom potrzebuje dachu, ale nie każda firma dekarska wykona każdy dach, albo ze względu na kompetencje, albo określony profil działalności. Początki każdego małego przedsiębiorstwa polegają na pozyskaniu pierwszego klienta. W miarę rozwoju firmy, przedsiębiorcy świadomie wybierają określony segment odbiorców swoich usług.  Dobrym przykładem dostosowania oferty do konkretnego segmentu klientów jest firma Roofers Sp. z o.o., należąca do braci Stawowczyków, Marcin i Dawida, którzy wyspecjalizowali się w kryciu dachów łupkiem. Tym samym, skierowali oni swoją ofertę do segmentu klientów, którzy dla efektu estetycznego, decydują się zapłacić więcej, inwestując w droższy materiał. Z reguły tę kategorię klientów można określić mianem zamożniejszych, co z kolei pozwala na profilowanie usług dedykowanych tej grupie. Wśród wartości firmy Marcina i Dawida Stawowczyków można wskazać z pewnością estetykę krycia, naturalność materiałów oraz ich wydajność.

Wzór na sukces

Obok oferty, która bez dwóch zdań stanowi fundament działań przedsiębiorstwa, możemy wymienić kilka kluczowych czynności, mających wpływ na model biznesowy przedsiębiorstwa. Kształtują one swego rodzaju powtarzalny schemat działań w kliku obszarach: sprzedaż oferty, współpraca z kanałem dystrybucji, budowanie relacji z klientem i generowanie przychodów. Innymi słowy, w dobie wolnego rynku i wysokiej konkurencyjności, żadna oferta nie sprzedaje się sama. Na tym etapie niezwykle istotne są wartości, jakimi kieruje się firma. W przypadku usług, do których zalicza się dekarstwo, jedną z najważniejszych jest jakość, o której opowiadał między innymi Sebastian Paczkowski. Ten doświadczony przedsiębiorca z Wrocławia wskazuje kilka kontekstów jej niezbędnego obowiązywania. Według niego, nie chodzi tylko o rzetelność przy wykonywaniu prac, która jest kluczowa w tym biznesie, ale ważna jest także uczciwość i wzajemny szacunek. Jak podkreśla Paczkowski: brak jakości to jest problem mentalny. Niektórzy ludzie zrobią wszystko, żeby mieć pozornie więcej. Ale na partactwie to nigdy się nie dorobisz. To jest nasza wspólna zawodowa odpowiedzialność, aby informować klienta, że jakość ma znaczenie i nie spuszczać z tonu.

Wiarygodność przede wszystkim

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem tworzącym współczesne modele biznesowe przedsiębiorstw dekarskich są ludzie, pracownicy, którzy – w przedsiębiorstwach usługowych stanowią główny kapitał firm – klamrę spajającą biznes w logiczną całość. Bez względu na to, czy w ramach danej realizacji funkcjonują oni jako jednoosobowe działalności gospodarcze, czy też są właścicielami bądź współwłaścicielami spółek, reprezentują wartości, które modelują ich przedsiębiorstwa. Wśród często współdzielonych przez dekarzy wartości jest tradycja, rozumiana jako rodzinna sukcesja, oraz prekursorstwo, skupiające dekarzy, którzy wybrali swój zawód samodzielnie, bez ingerencji osób trzecich.

Podsumowując, dzisiejsi dekarscy przedsiębiorcy, są wspaniałym przykładem na to, że nawet za najprostszymi strukturami firmy, stoi wybitna intuicja, poparta silnie zakorzenionymi wartościami i przekonaniami, która przy odrobinie rzetelności i wiarygodności przynosi niekwestionowany sukces.

Powiązane artykuły

Dumny Dekarz

Przewagi konkurencyjne przedsiębiorstw dekarskich

Wydawać by się mogło, że w dekarskim świecie, w którym łatwiej spotkać kolegę po fachu, niż konkurencję, ws... czytaj więcej

Porady okno dachowe wymiary otworu

Jak zmierzyć wymiary otworu pod okno dachowe?

Okna dachowe nie są wyjątkowo trudne w montażu, jednak instalacja okna dachowego wymaga odrobiny wiedzy fac... czytaj więcej

Dumny Dekarz

O wpływie tradycji na dzisiejsze trendy w dekarstwie

Ostatnie dziesięciolecia dekarstwa w Polsce, w znakomitej mierze ukształtowały zróżnicowany dziś krajobraz ... czytaj więcej

Dumny Dekarz

Przepis na dekarski dream team

Rynek usług dekarskich od lat charakteryzuje się sporym rozdrobnieniem. Rzadko przedsiębiorcy w tej branży ... czytaj więcej

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.