Jednym z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych zjawisk we współczesnym budownictwie są projekty domów ekologicznych. Uwzględniają one i korzystają z rozwiązań czerpanych ze środowiska naturalnego, co ma znaczenie nie tylko ideologiczne, ale także pragmatyczne, znacznie obniżając koszty eksploatacji. Czym jest budownictwo zrównoważone, a także, po czym poznać i dlaczego warto zainwestować w ekologiczny dom?
Pojęcie budownictwa zrównoważonego określa wszelkie działania, których celem jest ograniczenie negatywnego wpływu budynków na środowisko naturalne.
Dom ekologiczny wykorzystuje odnawialne źródła energii, dąży do jak najwyższego stopnia energooszczędności, a także wykorzystuje dostępne materiały naturalne w celu zminimalizowania złego wpływu na planetę. U podstaw budownictwa zrównoważonego leży tworzenie domów, które nie zanieczyszczają środowiska, a zarazem są funkcjonalne i przyjazne domownikom już od momentu tworzenia projektu, poprzez etap budowania, aż po użytkowanie.
Pod względem designu domy ekologiczne mogą się od siebie diametralnie różnić. Wyróżniamy jednak trzy czynniki, które z założenia charakteryzują budynki przyjazne środowisku:
Izolacja termiczna
Wśród najważniejszych wyznaczników, wyróżniających projekty domów ekologicznych wymienić należy efektywność energetyczną. Termoizolacja, szczelność i okna z potrójnym pakietem szybowym pozwalają zachować ciepło wewnątrz budynku i wymagają mniej energii, aby go ogrzać. Energooszczędne okna dachowe Dakea Ultima Energy oprócz potrójnej szyby izolacyjnej posiadają powłoki odbijające ciepło, z kolei okna dachowe Better Energy o dwukomorowej konstrukcji zapewniają komfort termiczny bez względu na porę roku.
Zrównoważone materiały
Naturalne i zrównoważone materiały to kolejny wyznacznik domu ekologicznego. Najlepszą opcją jest wykorzystanie surowców z recyklingu lub odzysku, co wymaga znacznie mniejszych nakładów energii niż tworzenie od podstaw nowych materiałów. W budownictwie ekologicznym najczęściej wykorzystuje się słomę, bambus, a w zdecydowanej większości drewno.
Energia odnawialna
Kluczowe znaczenie dla ekologicznego domu mają także odnawialne źródła energii elektrycznej, takie jak wiatr, słońce czy woda. Wśród nich wymienić można energię geotermalną, energię hydroelektryczną, energię słoneczną, czy też moc wiatru. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są projekty domów ekologicznych, które wytwarzają własną energię elektryczną w postaci wystawionych na stronę południową paneli słonecznych. Doskonałym przykładem produktu, czerpiącego z odnawialnych źródeł energii jest roleta zewnętrzna solarna SSR zasilana w pełni za pomocą promieni słonecznych, co sprawia, że jest ona przyjazna środowisku naturalnemu.
Decydując się na ekologiczny dom w znaczący sposób przyczyniamy się do zmniejszenia śladu węglowego i negatywnego wpływu człowieka na środowisko. Budownictwo zrównoważone to jednak znacznie więcej zalet, korzyści i zysków, które obejmują:
Budowa eko-domu od podstaw nie zawsze jest konieczna lub możliwa. Czasem jednak kilka prostych zabiegów i ulepszeń pozwala uczynić budynek o wiele bardziej zrównoważonym. Oto kilka pomysłów na to, jak sprawić, by dom był bardziej ekologiczny:
Odpowiednia izolacja i dobrze dopasowane nowoczesne okna dachowe to najlepszy sposób, aby zminimalizować na... czytaj więcej
Projekty domów i mieszkań z użytkowym poddaszem od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród inwestorów. czytaj więcej
Zagospodarowanie dodatkowej przestrzeni użytkowej na poddaszu może być doskonałym sposobem na maksymalne wy... czytaj więcej
Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej?
Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.
Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.