Porady

Główne rodzaje pokryć dachowych z blachy

Najlepszym sposobem na doświetlenie pomieszczeń na poddaszu są okna dachowe. Zapewniają one optymalny dostęp do naturalnego światła i izolację termiczną wewnątrz pomieszczenia, a także doskonale się prezentują. Co więcej, ich montaż jest szybki i prosty. Wybierając okna połaciowe, należy jednak zwrócić uwagę na rodzaj pokrycia dachowego, w którym zostaną one umieszczone. Jednym z najczęściej spotykanych jest blachodachówka.

Czym właściwie jest pokrycie dachowe z blachy?

Zewnętrzna strona dachu nazywana jest fachowo pokryciem dachowym. Chroni ono budynek przed czynnikami zewnętrznymi i warunkami atmosferycznymi. Może być wykonane z wielu surowców, które dzielą się na naturalne, takie jak pokrycia drewniane, strzecha czy łupek, oraz sztuczne, w skład których wchodzi dachówka, gont bitumiczny, eternit, powłoki natryskowe, nylon dekarski, papa i blacha dachowa. Obecnie w budownictwie mieszkalnym najczęściej stosuje się blachę z ocynkowanej stali, najpopularniejszym rodzajem jest zaś blachodachówka. Zanim więc zabierzemy się za instalowanie okien dachowych na poddaszu, należy zastanowić się nad kilkoma ważnymi elementami, dzięki którym proces ten będzie przebiegał szybko i sprawnie bez zbędnych komplikacji.

Jakie wyróżniamy główne rodzaje pokryć dachowych z blachy?

Blachodachówka to rodzaj pokrycia dachowego wykonanego z modułów lub arkuszy ocynkowanej stali powleczonej powłokami ochronnymi. Szerokie zastosowanie w budownictwie zawdzięcza niewielkiej wadze i możliwością zamontowania bez względu na konstrukcję dachu. Dostępna jest w rozmaitych wzorach i kolorach, a także dzieli się na kilka podstawowych rodzajów:

  • Blachodachówka falista – estetyczne pod kątem wizualnym pokrycie dachowe, które przypomina tradycyjną dachówkę ceramiczną z falistym wzorem.
  • Blachodachówka płaska –  wyróżnia się eleganckim wyglądem, jest nowoczesna i chętnie stosowana w licznych projektach domów. Wykonuje się ją z powlekanych stalowych arkuszy.
  • Panele na rąbek stojący – blacha dachowa tego typu, choć jest wizualnie podobna do najstarszych stosowanych pokryć dachowych, od pewnego czasu znów cieszy się rosnącą popularnością. Świetnie sprawdza się w nowoczesnym budownictwie i występuje w wielu różnych rodzajach.
  • Blachodachówka trapezowa – jej nazwa wynika z charakterystycznego profilu przetłoczenia, przypominającego trapez. Dostępna jest w wersji ocynkowanej, alucynkowej i z powłoką poliestrową, lecz w budownictwie jednorodzinnym stosowana jest stosunkowo rzadko.

Jakie znaczenie ma rodzaj pokrycia dachowego?

Funkcjonalne i komfortowe poddasze wymaga właściwego oświetlenia. Chcąc poprawnie zamontować okna dachowe w połaci dachu, musimy jednak zwrócić uwagę na rodzaj jego pokrycia. Ma ono kluczowe znaczenie dla rodzaju kołnierza uszczelniającego, czyli niezbędnego elementu montażowego. Wybierając go, należy zwrócić uwagę na kilka wskaźników, z czego najważniejsze to wymiar okna oraz wysokość profilu i parametry pokrycia dachowego. Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom naszych klientów, w ofercie Dakea znajdują się kołnierze do pokryć płaskich, falistych, na rąbek stojący, do dachówek płaskich zakładkowych, a także modele kombi, specjalistyczne i uniwersalne.

Powiązane artykuły

Porady okna dachowe

Jakie kolory ścian najlepiej sprawdzą się na poddaszu?

W jaki sposób kształt poddasza wpływa na polecaną kolorystykę wnętrz i które kolory ścian sprawdzą się najl... czytaj więcej

Porady okna-dachowe-poddasze

O czym warto pamiętać w trakcie łączenia okien dachowych?

Kiedy warto się zdecydować na łączenie okien dachowych w system modułowy i o czym wówczas pamiętać? czytaj więcej

Porady okna dachowe rolety

Rolety czy markizy? Co wybrać w celu ochrony przed słońcem i wysoką temperaturą?

Położenie okien dachowych sprawia, że poddasze bardziej iż jakiekolwiek inne miejsce w budynku narażone jes... czytaj więcej

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.