Porady

Rolety czy markizy? Co wybrać w celu ochrony przed słońcem i wysoką temperaturą?

Położenie okien dachowych sprawia, że poddasze bardziej iż jakiekolwiek inne miejsce w budynku narażone jest na nadmierne przegrzewanie się i przepływ światła. Skuteczną ochroną przed tego typu niedogodnościami są różnego rodzaju zewnętrzne markizy oraz rolety wewnętrzne do okien dachowych, które zapewniają komfort termiczny bez względu na porę roku. Jakie produkty mamy do wyboru i które z nich warto wybrać, aby dostosować je do indywidualnych potrzeb? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Co wpływa na nadmierne przegrzewanie poddasza?

Kłopoty z uciążliwym nagrzewaniem się powierzchni użytkowych umiejscowionych na poddaszu wynika z kilku czynników. Duże znaczenie ma z pewnością położenie tuż pod dachem, co w przypadku niewystarczającej izolacji sprawia, że wysokie temperatury na zewnątrz szybko znajdują odzwierciedlenie w ilości stopni wewnątrz budynku. Co więcej, zgodnie z zasadami termodynamiki ciepłe powietrze kieruje się, kumuluje i utrzymuje na górze. Nie pomaga także szczególne umiejscowienie charakterystyczne dla okien dachowych, które o wiele bardziej w porównaniu z tradycyjnymi modelami narażone są na wielogodzinną bezpośrednią ekspozycję na światło słoneczne.

Jak radzić sobie z przegrzewaniem poddasza?

Pomimo pewnych niedogodności wyróżniamy kilka sprawdzonych sposobów, aby zachować pełen komfort termiczny na poddaszu zarówno latem, jak i zimą. Bez wątpienia przyda się odpowiednia izolacja w postaci wełny mineralnej pod płytą k-g, która odbija promieniowanie cieplne pochodzące z zewnątrz. Skutecznym rozwiązaniem jest również dobór nowoczesnych okien dachowych o wysokich parametrach termoizolacyjności, a także ich przemyślane umiejscowienie, uwzględniające położenie budynku. Niezastąpione są również różnego rodzaju rolety na okno dachowe oraz markizy, które niezwykle łatwo i efektywnie potrafią ochronić wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem. Oto krótki przegląd i charakterystyka dostępnych możliwości, który pomoże zdecydować, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w zależności od potrzeb i oczekiwań domowników.

rolety dachowe

Nowoczesne markizy i rolety na okno dachowe

Akcesoria dodatkowe w postaci rolet wewnętrznych do okien dachowych pozwalają szybko i skutecznie ochronić się przed wysoką temperaturą na poddaszu i nadmiarem światła. W naszej ofercie znaleźć można osłony przeciwsłoneczne zróżnicowane pod względem właściwości i przeznaczenia:

  • Roleta przyciemniająca – jest to rodzaj rolety na okno dachowe idealnej dla tych, którym zależy na przyciemnieniu wnętrza bez całkowitego zablokowania wpadającego światła. Zapewnia delikatnie rozproszone światło, podnosząc poziom prywatności w mieszkaniu. Konstrukcja rolety oparta jest na prostych mechanizmie pozbawionym uciążliwych w użyciu linek i sznurków. Wykonana została z trwałego i odpornego na zabrudzenia poliestru.
  • Roleta zaciemniająca – prosta w obsłudze i montażu roleta wewnętrzna na okno dachowe. Zapewnia niemal całkowite zaciemnienie, skutecznie blokując pełen dostęp światła. Powłoka rolety wykonana została z włókniny poliestrowej, trwałego i wytrzymałego materiału odpornego na zabrudzenia, który łatwo wyczyścić za pomocą wilgotnej ściereczki. Umożliwia zablokowanie w każdym położeniu, estetyczne wykończenie w postaci osłonek ze szczotkowanego aluminium zapewnia zaś elegancki i stylowy wygląd.
  • Markiza termoizolacyjna – wyprodukowana z półprzezroczystej siatki pokrytej cienką warstwą PVC, której montaż nie przekracza pięciu minut. Jest to doskonałe rozwiązanie łączące skuteczną ochronę przed nagrzewaniem z zachowaniem optymalnej widoczności przez szybę. Zatrzymuje i rozprasza 80% wpadających promieni słonecznych, zatrzymując ciepło i delikatnie przepuszczając optymalną ilość światła.

Rolety zewnętrzne do okien dachowych - charakterystyka

Alternatywą dla wewnętrznych rolet oraz termoizolacyjnej markizy na okno dachowe, jest roleta zewnętrzna solarna SSR zasilana energią słoneczną. Zaprojektowana z myślą o wszystkich rozmiarach okien dachowych Dakea, jest przykładem wielofunkcyjnego, nowoczesnego rozwiązania z „najwyższej półki”. Stanowi idealną ochronę przed upałami latem i chłodem zimą. W pełni zamknięta znacząco ogranicza hałasy, dochodzące z zewnątrz, a także zwiększa bezpieczeństwo budynku. Zasilana jest energią słoneczną, co czyni ją w pełni ekologicznym i korzystnym ekonomicznie rozwiązaniem. W pełni naładowana bateria potrafi obsłużyć sto pełnych cykli otwarcia i zamknięcia rolety. W zależności od pakietu szybowego w oknie zapewnia także nawet do 16% większą izolację termiczną, wpływając nie tylko na komfort, ale także energooszczędność domu. Jest wyjątkowo prosta w obsłudze i instalacji oraz praktyczna, gdyż umożliwia uchylenie okna nawet, gdy jest zamknięta. W zestawie znajduje się fabrycznie sparowany pilot, który ułatwia korzystanie z solarnej rolety zewnętrznej na okno dachowe wraz z systemem SOMFY TaHoma. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na najwyższej ochronie przed nagrzewaniem i nadmiernym naświetleniem poddasza.

roleta zewnętrzna dachowa

Powiązane artykuły

Porady poddasze

Nagrzewanie się poddasza - co zrobić?

Odpowiednia izolacja i dobrze dopasowane nowoczesne okna dachowe to najlepszy sposób, aby zminimalizować na... czytaj więcej

Porady

Czym jest współczynnik przenikania ciepła?

Energooszczędność to jeden z najważniejszych trendów w budownictwie ostatnich lat. Oszczędność energii ma p... czytaj więcej

Porady okna dachowe zgłoszenie pozwolenie

Montaż okien dachowych pozwolenie czy zgłoszenie?

Adaptacja poddasza czy remont dachu to prace, podczas których często decydujemy się na wymianę... czytaj więcej

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.