Porady

Jakie kolory ścian najlepiej sprawdzą się na poddaszu?

Przestrzenie użytkowe umiejscowione pod dachem zawierają kilka charakterystycznych cech, które warto wziąć pod uwagę na etapie wykańczania i aranżowania wnętrza. Obecne są liczne skosy, ściany ułożone są względem siebie pod różnymi kątami, naturalnym źródłem światła są okna dachowe, sama zabudowa zaś często łączy ze sobą kilka różnych surowców i materiałów. W jaki sposób wpływa to na polecaną kolorystykę wnętrz i które kolory ścian na poddaszu sprawdzą się najlepiej? Podpowiadamy!

Wpływ oświetlenia na wybór kolorów ścian

Różnego rodzaju lofty i poddasza to pomieszczenia o wyjątkowym potencjale aranżacyjnym. Tworzące charakter miejsca skosy i załamania, choć budują atmosferę wnętrza, mają także wpływ na mnóstwo innych aspektów, takich jak rodzaj oświetlenia i wybór kolorów ścian na poddaszu. Ilość i rozmieszczenie okien dachowych, będących źródłem dostępu naturalnych promieni słonecznych wpływają bowiem na to, jak prezentują się dane barwy. Wybierając kolor na poddasze, warto zatem zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii. Jedną z nich jest strona świata, na którą skierowane jest okno:

  • Na zachód – po południu widoczna jest dominacja światła czerwonego, dlatego ciepłe barwy mocno zyskują na intensywności. Z tego względu lepiej jest postawić na chłodne odcienie.
  • Na wschód – dużo jasnego światła nasyconego promieniami ultrafioletowymi aż do południa sprawia, że najlepiej sprawdzą się kolory o ciepłej barwie.
  • Południowy-wschód i południowy-zachód – najbardziej neutralne strony, w których kolory ścian na poddaszu będą się prezentować świeżo i naturalnie.

W przestrzeniach dobrze oświetlonych najlepiej sięgać po farby półmatowe lub matowe. Jeśli jednak pomieszczenia są dosyć ciemne, zastosowanie półmatowej farby pod skosami pozwala rozproszyć światło i stworzyć wrażenie jaśniejszego wnętrza.

Jak zadbać o doświetlenie poddasza?

Brak odpowiedniej ilości światła dziennego na poddaszu to najczęściej pojawiający się dylemat związany z tego typu przestrzeniami. Dlatego też już na etapie projektowania lub remontu warto zadbać o odpowiednią ilość i rozmieszczenie okien dachowych. Choć wstawienie lub wymiana okien jest poważnym przedsięwzięciem, w rzeczywistości stanowi korzystną inwestycję, która zwróci się po jakimś czasie. Dobrze dopasowane okna dachowe Dakea zapewniają komfort, wygodę, izolację termiczną i akustyczną i bezpieczeństwo. Jednocześnie pozwalają uzyskać nowoczesne, jasne i energooszczędne wnętrze, które staje się idealną przestrzenią do codziennego życia i funkcjonowania.

Jakie kolory na poddaszu sprawdzą się najlepiej?

Z uwagi na często pojawiający się aspekt niedostatecznie doświetlonego poddasza, wybierając kolory ścian na poddaszu najlepiej sięgać po jasne tonacje. Jest to najbezpieczniejsza opcja, gdyż wyklucza również sytuacje, w których wyraziste, mocne kolory z powodu odbijania się światła na skosach tworzą wrażenie chaosu i bałaganu. Ponadczasowe rozwiązania to biel i jasne odcienie szarości, beże, a także i jasne, pastelowe odcienie kolorów. Jeśli jednak jesteśmy skorzy do większej ekstrawagancji kolorystycznej i zależy nam na bardziej zróżnicowanym i dynamicznym wnętrzu, warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Jasne kolory powiększają wnętrze, ciemne zaś optycznie je pomniejszają.
  • Decydując się na kolor, najlepiej pokryć nim ściany pionowe, wszelkie skosy pozostawiając białe lub w bardzo jasnych odcieniach dla zachowania poprawnych proporcji.
  • W słabo oświetlonych i ciemnych pomieszczeniach, zwłaszcza tych o niewielkim metrażu lepiej zrezygnować z mocnych kolorów.
  • Charakter wnętrza i kontrasty lepiej jest uzyskać za pomocą dekoracji i dodatków zamiast odważnych połączeń kolorystycznych na ścianach.
  • Chłodne i ziemiste kolory na poddasze świetnie sprawdzą się w gabinetach czy biurach. Ciepłe i przytulne barwy sprzyjają zaś odprężeniu i relaksowi.
  • W przypadku farb do malowania ścian na poddaszu najlepiej sprawdzają się matowe, które nie odbijają światła i skutecznie maskują nierówności.

Na jakie kolory malować skosy na poddaszu?

Największe wyzwanie podczas dobierania optymalnych kolorów stanowią z pewnością skosy. W rzeczywistości zależy to przede wszystkim od wysokości ścianki. Jeśli znajduje się nad głową, z powodzeniem można przyjąć, że skos odgrywa rolę sufitu. W takim wypadku najlepiej jest pozostać wiernym zasadzie malowania go na kolor biały lub podobny do bieli. W ten sposób zostaną zachowane proporcje, a wnętrze będzie sprawiać wrażenie przestronnego, jasnego i otwartego. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku niskich skosów, gdzie kolory na poddasze pozostawiają większe pole do popisu. Wówczas w dużej mierze można kierować się własnymi preferencjami, warto jednak pozostać przy jasnych tonacjach i barwach optycznie powiększających wnętrze, takich jak kremy, beże, szarości i błękity. Lekkie i przestronne pomieszczenia to efekt pożądany w każdego typu mieszkaniach, a w przypadku poddaszy zyskuje szczególne znaczenie.

okna dachowe

Powiązane artykuły

Porady okna dachowe rolety

Rolety czy markizy? Co wybrać w celu ochrony przed słońcem i wysoką temperaturą?

Położenie okien dachowych sprawia, że poddasze bardziej iż jakiekolwiek inne miejsce w budynku narażone jes... czytaj więcej

Porady poddasze

Nagrzewanie się poddasza - co zrobić?

Odpowiednia izolacja i dobrze dopasowane nowoczesne okna dachowe to najlepszy sposób, aby zminimalizować na... czytaj więcej

Porady rozmieszczenie okien dachowych

Jak funkcjonalnie zaplanować rozmieszczenie okien dachowych na poddaszu?

Dzięki szerokiej ofercie okien połaciowych stworzenie przytulnego i jasnego poddasza nie jest już trudne, s... czytaj więcej

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.