Porady

Naprawa dachu – 5 najważniejszych kwestii w trakcie wymiany pokrycia dachowego

Remont dachu z reguły jest konsekwencją zniszczonego pokrycia dachowego, które nie tylko wpływa negatywnie na wymiar estetyczny budynku, ale przede wszystkim jest niekomfortowe lub wręcz niebezpieczne dla domowników. W zależności od stanu połaci konieczna może być wymiana pokrycia dachowego lub jedynie naprawa. Co warto wiedzieć na temat tego procesu i na co należy się przygotować? Oto 5 najważniejszych kwestii.

1. Kiedy warto zająć się wymianą dachu?

Odpowiedni moment, w którym należy podjąć się wymiany dachu to jeden z kluczowych aspektów. Nie należy zwlekać z tym zbyt długo, postępujące niszczenie pokrycia i więźby dachowej dzieje się bowiem szybko i jest niezwykle niebezpieczne dla mieszkańców domu.

Jak jednak ustalić czas, w którym remont połaci dachowej staje się już powoli koniecznością? Pierwszym symptomem mogą być pojawiające się przecieki, uszkodzenia mechaniczne różnego rodzaju, uginająca się połać, czy też obecność grzybów lub insektów. Sygnał alarmowy powinien pojawic się również wtedy, gdy z pokrycia zaczynają odpadać poszczególne dachówki. Wówczas warto dokonać szczegółowego przeglądu całego dachu, gdyż często niszczenie dotyka nie tylko pokrycia, lecz również więźby dachowej, która stanowi istotny element konstrukcji. Choć wstępne oględziny można wykonać samodzielnie, właściwą osobą do przeprowadzenia przeglądu jest rzeczoznawca w postaci wyspecjalizowanego dekarza lub konstruktora.

naprawa dachu

2. Ile kosztuje wymiana pokrycia dachowego?

Cena wymiany pokrycia dachowego uzależniona jest od wielu czynników, wśród których kluczowe znaczenie ma stan techniczny, w jakim znajduje się dach. Ułożenie nowych dachówek na istniejącej już konstrukcji naturalnie jest opcją najkorzystniejszą pod kątem finansowym. W niektórych wypadkach wytrzymałość więźby uniemożliwia jednak ten wariant i konieczne jest poprzedzenie prac demontażem starego pokrycia. Kolejną kwestią jest zakres prac i ich stopień skomplikowania. Jeśli wymianę pokrycia dachowego chcemy połączyć z dociepleniem poddasza, czy też wstawieniem dodatkowych okien dachowych, cena końcowa inwestycji będzie oczywiście wyższa.

naprawa dachu główne zasady

3. Remont pokrycia dachowego - czy potrzebne jest pozwolenie?

Nie da się ukryć, że wymiana pokrycia dachowego to dość wymagający projekt, który należy w odpowiedni sposób zaplanować i przeprowadzić. W związku z tym przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań trzeba określić zakres prac oraz konieczność podjęcia związanych z nimi kroków o charakterze prawnym.

W przepisach ustawy o Prawie budowlanym spotkać można się z pojęciami “remont dachu” oraz “modernizacja dachu”. Pod pojęciem remontu kryją się roboty budowlane wykonywane w istniejącym obiekcie budowlanym, których celem jest odtworzenie stanu pierwotnego, które nie wchodzą w skład bieżących konserwacji. Remont pokrycia dachowego uwzględnia użycie innych surowców niż wykorzystanych w stanie pierwotnym i nie wymaga żadnych formalności.

Innym rodzajem działań jest modernizacja, czyli przebudowa lub wymiana dachu, w której efekcie zmianie ulegają techniczne lub użytkowe parametry danego budynku. Obejmuje nadbudowy, wstawienie dodatkowego okna dachowego, czy też zmiany w konstrukcji i w zależności od konkretnego projektu wymaga zgłoszenia tego faktu odpowiednim organom lub zdobycie pozwolenia na budowę.

4. Docieplenie poddasza jako jeden z elementów wymiany dachu

Wymiana dachu dla wielu osób jest doskonałą okazją do przeprowadzenia w tym czasie dodatkowych prac okołobudowlanych. Często remont pokrycia dachowego staje się pretekstem do docieplenia poddasza i zapewnienia w nim optymalnych warunków termicznych. Zalecanym sposobem jest usunięcie starej izolacji i zastąpienie jej nowym materiałem, charakteryzującym się lepszymi parametrami termoizolacyjnymi. W przypadku adaptacji pomieszczeń dotychczas nieużytkowych na poddasze użytkowe warto zainwestować w wysokiej jakości wełnę mineralną, która ze względu na bardzo dobre parametry akustyczne i cieplne zapewni komfort termiczny i redukuje hałas, dochodzący z zewnątrz budynku.

5. Ulga termoizolacyjna na wymianę dachu

Wiele osób, choć zdaje sobie sprawę z konieczności wymiany pokrycia dachowego, zwleka z tym faktem w obawie przed wysokim kosztem tego przedsięwzięcia. Nie da się ukryć, że zazwyczaj jest to proces wymagający pewnych zasobów finansowych. Z pomocą może przyjść jednak ulga termoizolacyjna, czyli specjalny program dotacji na termomodernizację budynku. Obejmuje on nie tylko wymianę pokrycia czy też części konstrukcji, ale także orynnowanie, czy też użycie wełny mineralnej w celu docieplenia budynku. Szczegółowe informacje, dotyczące zakresu pomocy, a także warunków, jakie należy spełniać, aby wziąć udział w programie, dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

naprawa dachu najważniejsze zasady

Powiązane artykuły

Porady okna dachowe na poddaszu

Okna dachowe na poddaszu - jak skutecznie zadbać o doświetlenie poddasza

Doświetlenie poddasza to jeden z najważniejszych elementów adaptacji tego pomieszczenia do celów użytkowych... czytaj więcej

Porady poddasze

Nagrzewanie się poddasza - co zrobić?

Odpowiednia izolacja i dobrze dopasowane nowoczesne okna dachowe to najlepszy sposób, aby zminimalizować na... czytaj więcej

Porady Converting a loft

Co wpływa na koszty adaptacji poddasza?

Zagospodarowanie dodatkowej przestrzeni użytkowej na poddaszu może być doskonałym sposobem na maksymalne wy... czytaj więcej

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.