Porady

Przegląd rozwiązań dla trudno dostępnych okien dachowych

Kiedy mówimy o trudnodostępnych oknach dachowych?

Dla wielu osób jedną z najważniejszych cech, wyróżniających mieszkania w domach wolnostojących, jest przestrzeń. Duże pomieszczenia pozwalają na inne rozmieszczenie pomieszczeń i otwierają wiele możliwości, które w budownictwie charakterystycznym dla osiedli wielorodzinnych z reguły bywają niemożliwe. W pewnych kwestiach wysokie zabudowania mogą być jednak problematyczne, zwłaszcza w pomieszczeniach.  

Jednym z najważniejszych elementów każdego wnętrza jest oświetlenie. Zapewnia ono komfort i dobre samopoczucie, a także w zasadniczy sposób wpływa na funkcjonalność. W przypadku wysokich zabudowań na poddaszach o charakterze użytkowym okna dachowe zamontowane są na stosunkowo dużej wysokości, w związku z czym dostęp do nich jest mocno ograniczony. Mowa zarówno o  salonach, lobby, czy też pokojach z antresolą, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w budynkach o przeznaczeniu biurowym. Na szczęście są rozwiązania, które pozwalają łatwo poradzić sobie z tym problemem.

Jakie rozwiązania warto zastosować?

Standardowym sposobem otwierania okien dachowych jest użycie klamki przymocowanej do dolnej części ramy okiennej. W momencie, kiedy okna zamontowane są jednak w trudno dostępnym miejscu, w których znajduje się ona poza zasięgiem naszych rąk, mamy do wyboru dwa rozwiązania:

  • Elektryczny otwieracz z pilotem Dakea – jest to obsługiwany zdalnie siłownik AMC100, który umożliwia wszechstronną obsługę i zawiera czujnik deszczu. Po zainstalowaniu nie możemy już otwierać okna dachowe ręcznie, lecz nie jest to wówczas potrzebne. Co więcej, dzięki czujnikowi w momencie, gdy zaczyna padać deszcz, okno zamyka się automatycznie. Produkt ten jest kompatybilny z systemem smart home SOMFY TaHoma.
  • Drążek do otwierania okien dachowych – teleskopowy drążek pasujący do wszystkich modeli okien marki Altaterra. W przeciwieństwie do otwieracza elektrycznego z pilotem został zaprojektowany tak, aby ułatwić manualną obsługę okien dachowych i akcesoriów nawet w przypadku trudno dostępnych miejsc. Umożliwia otwieranie i zamykanie okien dachowych, nawiewników, żaluzji i rolet zaciemniających w trudno dostępnych miejscach. Drążki są dostępne w dwóch wersjach, 80 i 120 cm.

Dodatkowa ochrona
i funkcjonalność bez względu na położenie

Jeszcze innym rozwiązaniem, umożliwiającym komfortowe użytkowanie okien dachowych położonych wysoko lub w miejscach o utrudnionym dostępie, jest nasza roleta zewnętrzna solarna SSR.
Idealnie pasuje do wszystkich rozmiarów okien dostępnych w naszej ofercie, chroni wnętrze budynku przed chłodem zimą i przegrzewaniem latem. Redukuje również hałasy, dochodzące z zewnątrz i zwiększa poziom bezpieczeństwa w domu.
Jest to produkt przyjazny środowisku naturalnemu, gdyż do działania wykorzystuje energię słoneczną, która będąc w pełni naładowana, może wykonać aż sto pełnych cykli otwarcia i zamknięcia.

Oferowana przez nas roleta solarna zawiera fabrycznie sparowany pilot ścienny oparty na systemie io-homecontrol, który umożliwia wygodne korzystanie z niej bez konieczności bezpośredniego kontaktu. Z jego pomocą można wygodnie sterować otwieraniem i zamykaniem, redukując poziom nagrzewania się wnętrza, a w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce zapewnia większe zacienienie.
Co więcej, nawet zamknięta roleta zewnętrzna solarna SSR nie przeszkadza w uchyleniu okna dachowego, co umożliwia jednoczesne zacienienie i wentylację pomieszczenia. Podobnie jak elektryczny otwieracz z pilotem Dakea, roleta również współpracuje z systemem SOMFY TaHoma.

Powiązane artykuły

Porady

Główne rodzaje pokryć dachowych z blachy

Najlepszym sposobem na doświetlenie pomieszczeń na poddaszu są okna dachowe. Zapewniają one optymalny dostę... czytaj więcej

Porady okna-dachowe-poddasze

O czym warto pamiętać w trakcie łączenia okien dachowych?

Kiedy warto się zdecydować na łączenie okien dachowych w system modułowy i o czym wówczas pamiętać? czytaj więcej

Porady okna dachowe

Jakie kolory ścian najlepiej sprawdzą się na poddaszu?

W jaki sposób kształt poddasza wpływa na polecaną kolorystykę wnętrz i które kolory ścian sprawdzą się najl... czytaj więcej

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.