Porady

Dom ekologiczny i jego poddasze. Charakterystyka budownictwa zrównoważonego

Jednym z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych zjawisk we współczesnym budownictwie są projekty domów ekologicznych. Uwzględniają one i korzystają z rozwiązań czerpanych ze środowiska naturalnego, co ma znaczenie nie tylko ideologiczne, ale także pragmatyczne, znacznie obniżając koszty eksploatacji. Czym jest budownictwo zrównoważone, a także, po czym poznać i dlaczego warto zainwestować w ekologiczny dom?

Co to jest budownictwo zrównoważone?

Pojęcie budownictwa zrównoważonego określa wszelkie działania, których celem jest ograniczenie negatywnego wpływu budynków na środowisko naturalne.
Dom ekologiczny wykorzystuje odnawialne źródła energii, dąży do jak najwyższego stopnia energooszczędności, a także wykorzystuje dostępne materiały naturalne w celu zminimalizowania złego wpływu na planetę. U podstaw budownictwa zrównoważonego leży tworzenie domów, które nie zanieczyszczają środowiska, a zarazem są funkcjonalne i przyjazne domownikom już od momentu tworzenia projektu, poprzez etap budowania, aż po użytkowanie.

Insulating layers of eco friendly window design

PO CZYM ROZPOZNAĆ EKOLOGICZNY DOM?

Pod względem designu domy ekologiczne mogą się od siebie diametralnie różnić. Wyróżniamy jednak trzy czynniki, które z założenia charakteryzują budynki przyjazne środowisku:
Izolacja termiczna
Wśród najważniejszych wyznaczników, wyróżniających projekty domów ekologicznych wymienić należy efektywność energetyczną. Termoizolacja, szczelność i okna z potrójnym pakietem szybowym pozwalają zachować ciepło wewnątrz budynku i wymagają mniej energii, aby go ogrzać. Energooszczędne okna dachowe Dakea Ultima Energy oprócz potrójnej szyby izolacyjnej posiadają powłoki odbijające ciepło, z kolei okna dachowe Better Energy o dwukomorowej konstrukcji zapewniają komfort termiczny bez względu na porę roku.
Zrównoważone materiały
Naturalne i zrównoważone materiały to kolejny wyznacznik domu ekologicznego. Najlepszą opcją jest wykorzystanie surowców z recyklingu lub odzysku, co wymaga znacznie mniejszych nakładów energii niż tworzenie od podstaw nowych materiałów. W budownictwie ekologicznym najczęściej wykorzystuje się słomę, bambus, a w zdecydowanej większości drewno.
Energia odnawialna
Kluczowe znaczenie dla ekologicznego domu mają także odnawialne źródła energii elektrycznej, takie jak wiatr, słońce czy woda. Wśród nich wymienić można energię geotermalną, energię hydroelektryczną, energię słoneczną, czy też moc wiatru. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są projekty domów ekologicznych, które wytwarzają własną energię elektryczną w postaci wystawionych na stronę południową paneli słonecznych. Doskonałym przykładem produktu, czerpiącego z odnawialnych źródeł energii jest roleta zewnętrzna solarna SSR zasilana w pełni za pomocą promieni słonecznych, co sprawia, że jest ona przyjazna środowisku naturalnemu.

dom ekologiczny rolety

Dlaczego warto inwestować w dom ekologiczny?

Decydując się na ekologiczny dom w znaczący sposób przyczyniamy się do zmniejszenia śladu węglowego i negatywnego wpływu człowieka na środowisko. Budownictwo zrównoważone to jednak znacznie więcej zalet, korzyści i zysków, które obejmują:

  • Niższe rachunki za energię – koszt budowy ekologicznego domu z roku na rok staje się coraz mniejszy. Jednocześnie jest to wyjątkowa inwestycja, która pozwala na znaczne oszczędności w dłuższym okresie. Zapotrzebowanie na energię w przypadku budynków ekologicznych jest o nawet o 3 do 5 razy niższe niż w porównaniu do tradycyjnych domów. Eksploatacja na przestrzeni lat pozwala zatem w ogólnym rozrachunku mocno zaoszczędzić.
  • Innowacyjny projekt domu ekologicznego – nowoczesne projekty domów ekologicznych zapewniają również komfort i funkcjonalność na najwyższym poziomie. Doskonale integrują współczesne technologie w zakresie systemów wentylacyjnych czy grzewczych, są energooszczędne i idealnie dostosowane do potrzeb domowników. Rozmieszczenie pokojów uwzględnia położenie względem stron świata, wentylacja mechaniczna bezpieczeństwo i dostęp do świeżego powietrza, izolacja termiczna zaś komfort cieplny bez względu na porę roku.
  • Mniejsze obciążenie lokalnych zasobów – ochrona środowiska to kolejny niezwykle ważny argument przemawiający za budową domów ekologicznych. Już sama redukcja zapotrzebowania na energię przyczynia się do troski o ekologię, podobnie jak i wykorzystanie surowców z recyklingu czy zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, co służy zarówno przyrodzie, jak i mieszkańcom.
  • Wyższa wartość nieruchomości – projekt domu ekologicznego to nie tylko znaczna oszczędność na rachunkach na przestrzeni lat, ale też wartość rynkowa samej nieruchomości. W przypadku ewentualnej chęci sprzedania posiadłości, domy energooszczędne nie tylko pozwalają uniknąć strat, ale często wręcz zyskują na wartości.

Jak uczynić swój dom przyjaznym dla środowiska?

Budowa eko-domu od podstaw nie zawsze jest konieczna lub możliwa. Czasem jednak kilka prostych zabiegów i ulepszeń pozwala uczynić budynek o wiele bardziej zrównoważonym. Oto kilka pomysłów na to, jak sprawić, by dom był bardziej ekologiczny:

  • Eliminacja przeciągów – w pierwszej kolejności warto upewnić się, czy w budynku nie znajdują się miejsca lub przestrzenie, do których przedostaje się powietrze. Czasem pozornie drobne poprawki pozwalają zdziałać cuda w zakresie izolacji i oszczędności na kosztach ogrzewania.
  • Inteligentny licznik energii – zakup inteligentnego licznika to ogromna pomoc w oszczędzaniu energii. Rejestrują one szczegółowe informacje na temat zużycia energii elektrycznej, pozwalając na ich łatwy monitoring.
  • Inteligentny termostat – analogicznie do inteligentnych liczników energii, urządzenie to pozwala na kontrolowanie temperatury w domu, a tym samym obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Powiązane artykuły

Porady poddasze

Nagrzewanie się poddasza - co zrobić?

Odpowiednia izolacja i dobrze dopasowane nowoczesne okna dachowe to najlepszy sposób, aby zminimalizować na... czytaj więcej

Porady adaptacja poddasza

Adaptacja poddasza na przestrzeń użytkową - aranżacja i dobór okien

Projekty domów i mieszkań z użytkowym poddaszem od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród inwestorów. czytaj więcej

Porady Converting a loft

Co wpływa na koszty adaptacji poddasza?

Zagospodarowanie dodatkowej przestrzeni użytkowej na poddaszu może być doskonałym sposobem na maksymalne wy... czytaj więcej

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.