Porady

Jak myć okna dachowe?

Nie wyobrażamy sobie jasnego, funkcjonalnego i przytulnego poddasza bez odpowiedniej liczby okien dachowych. Podobnie jednak jak w przypadku zwykłych okien, należy je utrzymać w czystości. W związku z tym pojawia się naturalne pytanie: jak myć okna dachowe? Czego używać do czyszczenia okien, aby lśniły? Więcej dowiesz się na ten temat z poniższego tekstu.

Jak skutecznie i szybko myć okna dachowe?

Aby mycie okien było komfortowe i skuteczne, potrzebne są odpowiednie warunki atmosferyczne. Nie powinno się tego robić podczas upałów czy silnych mrozów. Najlepiej myć okna dachowe w suchą i pochmurną pogodę.

Obecnie okna dachowe pozwalają bez problemu umyć ich zewnętrzną szybę, gdy jesteś w pomieszczeniu. Dzięki nowoczesnej konstrukcji produktów Dakea z łatwością obrócisz skrzydło okna dachowego do 167 stopni. Aby jednak okno można było wygodnie otwierać, pamiętaj o regularnym smarowaniu zawiasów, co sprawi, że skrzydło będzie obracać się lekko i bez konieczności użycia siły. Nie musisz się obawiać – sam obrót w żadnym wypadku nie może sprawić, aby okno np. wypadło z zawiasów – to całkowicie bezpieczny sposób na mycie okien dachowych.

Samo mycie szyb jednak nie wystarczy. Musisz również raz na kilka miesięcy sprawdzić drożność rynienek kołnierza zewnętrznego, które znajdują się na zewnątrz okna. Jeśli zalegają tam gałęzie czy liście, to wystarczy, że je usuniesz. Możesz również przetrzeć zewnętrzną ramę okna. Od czasu do czasu musisz również przeczyścić nawiewniki, które wspomagają wentylację pomieszczenia. A co z roletami? Więcej na temat czyszczenia rolet zewnętrznych i wewnętrznych przeczytasz w tym miejscu.

Czym myć okna dachowe?

W zupełności wystarczy którykolwiek z popularnych środków do mycia szyb, woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń (wystarczy kilka kropel) lub sama woda (czasami sugeruje się dodanie do niej odrobiny octu, który ma dać połysk). Do wycierania potrzebujesz ręczników papierowych lub zwykłej szmatki z mikrofibry, która również przyda się do wycierania na sucho ram okna. Możesz również użyć myjki do okien. W przypadku trudno dostępnych okien niezbędne może się okazać użycie drabiny lub skorzystanie z usług ekipy dekarskiej, jeśli okno dachowe położone jest bardzo wysoko.

Czego nie używać? Zrezygnuj z wszelkiego rodzaju narzędzi do skrobania, które są wyposażone w ostre krawędzie. Unikaj również środków chemicznych, które mają jakiekolwiek właściwości ścierne lub żrące (np. proszki). Część okien posiada specjalną powłokę na zewnętrznej szybie, dzięki której uzyskujemy efekt samoczyszczenia szyby podczas deszczu. Użycie silnego środa żrącego lub umycie okna twardą szmatką (ścierną) może spowodować uszkodzenie tej powłoki.

Jak ułatwić sobie mycie okien?

Dla osób, które chcą ułatwić sobie mycie okien, powstały okna dachowe Dakea z serii Ultima. Ich zewnętrzna szyba została pokryta specjalną tytanową powłoką, która umożliwia samoczynne mycie okna podczas opadu deszczu. Jak to działa? Powłoka tytanowa sprawia, że woda nie tworzy zacieków – zamiast tego szybko spływa po powierzchni szyby. W ten sposób usuwane są zanieczyszczenia organiczne (odchody ptaków, owady, liście czy gałązki), dzięki czemu mycie takiego okna dachowego jest o wiele prostsze.

Powiązane artykuły

Porady okna dachowa plastikowe czy drewniane

Okna dachowe - plastikowe czy drewniane?

Każdy, kto w projekcie stawianego budynku uwzględnia okna w połaci dachowej, prędzej lub później stanie prz... czytaj więcej

Porady rozmieszczenie okien dachowych

Jak funkcjonalnie zaplanować rozmieszczenie okien dachowych na poddaszu?

Dzięki szerokiej ofercie okien połaciowych stworzenie przytulnego i jasnego poddasza nie jest już trudne, s... czytaj więcej

Porady okna dachowe na poddaszu

Wybieramy okno dachowe do łazienki

W ramach efektywnego gospodarowania przestrzenią w budynkach coraz częściej decydujemy się na zaadaptowanie... czytaj więcej

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.