Porady

Okna dachowe, a bezpieczeństwo – na co warto zwrócić uwagę?

Na okna połaciowe decyduje się coraz więcej Polaków. Zapewniają więcej światła naturalnego i dostęp do świeżego powietrza, co stanowi niezwykle ważny element prawidłowego funkcjonowania człowieka. Zainstalowanie ich pozwala przekształcić ciemne niezagospodarowane poddasze w przyjemną przestrzeń wypoczynkową albo zyskujące popularność home-office. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając okna dachowe?

Po drugiej stronie szyby okna dachowego

Okno dachowe składa się z ze skrzydła z pakietem szybowym oraz ramy wykonanej z drewna lub PCV. Niektóre modele, takie jak okna z serii Dakea Better Safe wyposażone są w dodatkową powłokę niskoemisyjną Thermostat, która latem chroni przed promieniowaniem cieplnym, zimą zaś ogranicza wydostawanie się ciepłego powietrza na zewnątrz. Pozwala to obniżyć koszty zużycia energii, a także podnieść komfort domowników. Wyposażone są we wzmocnione lub hartowane szkło, które zabezpieczają szybę przed gradem.

Dodatkowe zabezpieczenie stanowi laminowana szyba wewnętrzna, która sprawia, że w przypadku uderzenia od wewnątrz szkło nie wpadnie do środka pomieszczenia. Ta cecha przydatna jest zwłaszcza w domach, gdzie przebywają dzieci.

W ofercie Dakea znajdują się także nieotwierane okna kolankowe, uniemożliwiające małym dzieciom ich otwarcie. Wszystkie te cechy sprawiają, że okna Dakea spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa.

WYELIMINOWAĆ RYZYKO NIEBEZPIECZEŃSTWA

Projektując wnętrze, w którym znajdą się okna dachowe, należy także pomyśleć o funkcjach pomieszczenia i akcesoriach, jakie zamierzamy w nim umieścić. Pozornie zwykłe przedmioty, które wydają się nie stanowić żadnego zagrożenia, w pewnych okolicznościach mogą bowiem przysporzyć nie lada kłopotu.

Najlepszym przykładem jest lusterko, które zamontowane pod nieodpowiednim kątem w pobliżu okna dachowego może spowodować przypalenie drewnianej ramy. Lustro jest bowiem najprostszym modelem zwierciadła optycznego z gładką powierzchnią odbijającą światło. Umieszczone pod oknem dachowym odbija światło, wpadające przez szybę, oświetlając drewnianą ramę okienną. Długa ekspozycja rodzi ryzyko nadpalenia, a nawet zaprószenia ognia.

Jest to rzecz jasna sytuacja zdarzająca się rzadko, lepiej jednak przewidywać pewne wydarzenia i zapobiegać im zawczasu. W tym wypadku warto więc pomyśleć o wewnętrznych roletach zaciemniających, żaluzjach poziomych lub zewnętrznych roletach solarnych Dakea.

Minimalizacja ryzyka niebezpieczeństwa przy korzystaniu z okien dachowych

Kontrolowana wentylacja w oknach dachowych

Pozycja minimalnego uchyłu, która umożliwia mikrowentylację pomieszczenia to standard w przypadku wielu modeli okien dachowych. Możemy dzięki temu zadbać o wymianę powietrza w pomieszczeniu bez obaw, że pozostawimy je otwarte. Pamiętajmy jednak, że taka pozycja nie gwarantuje pełnej szczelności, w przypadku intensywnych opadów deszczu może się więc zdarzyć, że woda dostanie się do środka pomieszczenia. Warto o tym pamiętać szczególnie latem, kiedy pokusa otwarcia wszystkich okien, zarówno fasadowych, jak i połaciowych jest duża.

Fale upałów zdarzają się z roku na rok coraz częściej i wszystko wskazuje na to, że powinniśmy się przyzwyczaić do tak ekstremalnej pogody. Gwałtowne zjawiska atmosferyczne towarzyszące upałom nie będą stanowić zagrożenia, jeśli będziemy pamiętać o zamykaniu okien dachowych. Dodatkowo: pakiet szybowy okien Dakea objęty jest dożywotnią gwarancją na uszkodzenie w wyniku gradobicia.

Wentylacja okien dachowych

Technologia w służbie Twojego domu

Postęp technologiczny, który obserwujemy od kilku dekad, nowe rozwiązania i produkty, mające na celu poprawę jakości życia i bezpieczeństwa, znacząco wpływają na codzienne poczucie komfortu. Jak kwestia ta ma się do okien dachowych? Dostępny w ofercie Dakea otwieracz elektryczny do okien dachowych wyposażony w czujnik deszczu sprawia, że Twoje okno zamknie się samoczynnie w przypadku opadów. Zainstalowanie takiego otwieracza znacznie zwiększa funkcjonalność okna. W przypadku opadów lub trudno dostępnego miejsca inteligentny otwieracz będzie nim sterował za Ciebie.

Warto pamiętać, że zastosowane w oknie dachowym technologie i rozwiązania nie zmieniają całkowicie właściwości fizycznych szkła. Wpadające przez nie światło nadal może nagrzewać przedmioty znajdujące się wewnątrz pomieszczeń, chociażby nagrzewając części metalowe umieszczone bezpośrednio przy oknie.

Promieniowanie UV wpadające przez okno połaciowe działać będzie też na tekstylia wewnątrz pomieszczenia, takie jak kanapy, obite krzesła, tapicerowane pufy czy dywany. W szczycie sezonu letniego promienie mogą spowodować szybsze blaknięcie kolorów mebli czy wyposażenia. Nowoczesne powłoki w pakietach szybowych w oknach dachowych Ultima i Ultima Energy blokują jednak aż do 95% promieniowania UV. W celu dodatkowego zabezpieczenia warto również zdecydować się na roletę wewnętrzną, która blokuje wpadające do środka światło.

Aby dowiedzieć się więcej o zaletach produktów z gamy Dakea, sprawdź zakładkę Produkty na naszej stronie internetowej.

Powiązane artykuły

Porady Tradesperson window installers

Jaki jest koszt wymiany okna dachowego?

Montowanie okien dachowych z reguły należy do zadań dekarzy, którzy instalują je w powierzchni dachu wraz z... czytaj więcej

Porady okna dachowe na poddaszu

Okna dachowe na poddaszu - jak skutecznie zadbać o doświetlenie poddasza

Doświetlenie poddasza to jeden z najważniejszych elementów adaptacji tego pomieszczenia do celów użytkowych... czytaj więcej

Porady Converting a loft

Co wpływa na koszty adaptacji poddasza?

Zagospodarowanie dodatkowej przestrzeni użytkowej na poddaszu może być doskonałym sposobem na maksymalne wy... czytaj więcej

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.