Porady

Zalety naturalnego światła dziennego

Cechą wyróżniającą, a zarazem jedną z największych zalet okien dachowych jest zwiększona ilość naturalnego światła słonecznego, która dostaje się do pomieszczenia. Nie jest bowiem tajemnicą, że światło dzienne ma kolosalny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, ilość energii i funkcjonowanie organizmu. Dlaczego naturalne światło jest tak ważne i jak zapewnić jak największą jego ilość w mieszkaniu? Dowiesz się z dzisiejszego wpisu na naszym blogu!

W jaki sposób światło dzienne wpływa na człowieka?

Dostęp do naturalnego źródła światła to jeden z najważniejszych czynników, decydujących o zdrowiu, stanie psychicznym i naturalnym systemie dobowym naszego organizmu. Główne aspekty, które sprawiają, że światło dzienne w odpowiedniej ilości jest tak ważne to:

• Regulacja ilości witaminy D - na której niedobór cierpi większość osób, żyjących w podobnym klimacie. Jest ona odpowiedzialna za odporność organizmu, stanowi ważny składnik odżywczy, zapobiega chorobom, a także zapewnia dobrą kondycję psychiczną.
• Światło dzienne ma także kolosalny wpływ na rytm dobowy i jakość snu. Liczne badania potwierdzają, że osoby, które mają zapewnione naturalne źródło światła w ciągu dnia, o wiele lepiej sypiają w nocy i znacznie rzadziej cierpią na kłopoty z zasypianiem.
• Czas spędzony przy naturalnym świetle słonecznym automatycznie redukuje ilość czynności, które wykonujemy w pobliżu sztucznego oświetlenia emitowanego choćby przez żarówki fluorescencyjne. Obecność nienaturalnego światła w dużym stężeniu powoduje zaś podwyższoną reakcję na stres.
• Naturalne światło dzienne znacząco zmniejsza objawy sezonowego zaburzenia afektywnego, zwanego “zimowym smutkiem”, w skrócie SAD.
Ponadto naturalne źródło światła w domu i miejscu pracy poprawia zdolności umysłowe, zwiększa poziom energii, ale także stanowi źródło ciepła, tak istotne w przypadku nowoczesnych domów energooszczędnych. Najlepszym sposobem na zwiększenie ilości światła dziennego na poddaszu jest zamontowanie okien dachowych, które zapewnią maksymalną ekspozycję na promienie słoneczne. Jest to szczególnie ważne w obecnych czasach, w których coraz więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach i dostęp do naturalnego światła ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

poddasze doświetlenie

Okna dachowe, jako naturalne źródło światła na poddaszu

Najważniejszym elementem wykończenia pomieszczeń umiejscowionych na poddaszu, które pozwala uzyskać optymalną ilość światła słonecznego w budynku, są dobrej jakości okna dachowe. Powinny być zamontowane w optymalnym miejscu, w którym ekspozycja na światło jest największa, dlatego z reguły umieszczane są po stronie południowej. Często instalowane są również na wschodzie, gdzie wschodzące poranne słońce zapewnia naturalny rytm budzenia.

Na co zwrócić uwagę, wybierając okna dachowe?

Wybierając okna dachowe, warto mieć na uwadze nie tylko stopień przepuszczalności światła, ale także ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Dobrym przykładem jest seria okien dachowych Dakea Ultima Energy, która zapewnia maksymalną ilość światła dziennego, jednocześnie blokując aż 95% negatywnych promieni ultrafioletowych.

Kolejnym aspektem, który ma zasadniczy wpływ na wybór okien dachowych, które zapewnia dużo światła słonecznego, jest ich rozmiar. Naturalnie większe okna przepuszczają więcej światła, jednak odpowiednio rozmieszczone mniejsze okna w niektórych przypadkach mogą zapewnić równie dobry, a nawet lepszy efekt.

jasne poddasze

Inne sposoby na zwiększenie poziomu światła dziennego

Nowoczesne okna dachowe umiejscowione w optymalnych miejscach same w sobie stanowią doskonałe źródło naturalnego światła. W zależności od potrzeb i preferencji można jednak dodatkowo zwiększać ilość światła dziennego w pomieszczeniu, stosując kilka sztuczek:

• Zrezygnować z zasłon - choć wydaje się to oczywiste, wiele osób zapomina jednak lub ignoruje tę kwestię. Zasłony znacząco blokują jednak ilość wpadającego do wnętrza światła, dlatego też warto pomyśleć o zastąpieniu ich żaluzjami. W ofercie Dakea znajduje się szeroki wybór akcesoriów okiennych, wśród których znaleźć można funkcjonalne, estetyczne i zapewniające komfort żaluzje.
• Wykorzystać lustra - wyjątkowo skutecznym sposobem na zwiększenie ilości światła dziennego w pomieszczeniu są lustra. W zdumiewający sposób odbijają je od powierzchni, wpływając w ten sposób na jasność wnętrza i dając wrażenie większej ilości naturalnego źródła światła. Należy skierować taflę lustra o dowolnym rozmiarze w stronę drogi promieni słonecznych. Co ciekawe, podobny efekt uzyskać można za pomocą metalowych przedmiotów i dekoracji.
• Kolorystyka wnętrza - korzystanie z jasnej palety barw to jeden z najpopularniejszych, ale i najbardziej skutecznych sposobów na optyczne rozjaśnienie wnętrza. Wszelkie odcienie bieli oraz jasne pastele w naturalny sposób odbijają i pomagają przenosić naturalne światło, dlatego warto sięgnąć po te kolory, wybierając farbę na ściany lub meble do pokoju. Tyczy się to również podłogi, dlatego jeśli zależy nam na tym, aby maksymalnie rozjaśnić pomieszczenie, dobrze jest sięgnąć po jasne drewno lub dywan.

naświetlenie poddasza

Powiązane artykuły

Porady poddasze

Nagrzewanie się poddasza - co zrobić?

Odpowiednia izolacja i dobrze dopasowane nowoczesne okna dachowe to najlepszy sposób, aby zminimalizować na... czytaj więcej

Porady Converting a loft

Co wpływa na koszty adaptacji poddasza?

Zagospodarowanie dodatkowej przestrzeni użytkowej na poddaszu może być doskonałym sposobem na maksymalne wy... czytaj więcej

Porady adaptacja poddasza

Adaptacja poddasza na przestrzeń użytkową - aranżacja i dobór okien

Projekty domów i mieszkań z użytkowym poddaszem od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród inwestorów. czytaj więcej

Dołącz do naszego newslettera!

Jesteś dekarzem lub działasz w branży deweloperskiej/wykonawczej? Zapisz się do naszego newslettera już dziś i bądź zawsze na bieżąco z informacjami o nowych produktach, promocjach i ofertach.

Jeśli nie należysz do tej grupy, ale chciałbyś uzyskać więcej informacji o ofercie marki Dakea, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy.